| Series | Military, MIL-PRF-55681, CDR12 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 22 pF |
| Part Status | Active |
| Applications | High Reliability |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0505 (1313 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | BP |
Electronic Components Services
