| Series | E5GC |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Process, Temperature Controller (Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) |
|---|
| Features | - |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC |
|---|
| Output Type | Relay (3) |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Display Type | LCD - Dual Color Characters, Backlight |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | - |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 45.00mm x 22.20mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.413" (10.50mm), 0.197" (5.00mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|