| Series | TZN |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Temperature Controller (RTD, Type E, J, K, N, R, S, T, W) |
|---|
| Features | Option Cards Available |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 1700°C, -328°F ~3092°F |
|---|
| Output Type | Analog, PV Output |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Display Type | LED - Green, Red Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | - |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Square - 92.00mm x 92.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.559" (14.20mm), 0.394" (10.00mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|