| Series | TK |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, G, J, K, L, N, PL-II, R, S, T, U) |
|---|
| Features | Option Cards Available |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 2300°C, -328°F ~ 4172°F |
|---|
| Output Type | Analog, Relay, Solid State |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Display Type | LED - Green, Red Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | RS-485 (Modbus) |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Square - 68.00mm x 68.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.870" (22.00mm), 0.590" (15.00mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|