| Series | TCN |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Temperature Controller (RTD, Type J, K, L, R, S, T) |
|---|
| Features | - |
|---|
| Input Range | -100°C ~ 1200°C, -148°F ~ 2192°F |
|---|
| Output Type | Relay, Solid State |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Display Type | LED - Green, Red Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | - |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.575" (14.60mm), 0.470" (12.00mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|