| Series | TC |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Temperature Controller (RTD, Type J, K, L) |
| Features | - |
| Input Range | -50°C ~ 1200°C, -58°F ~ 2192°F |
| Output Type | Relay, Solid State |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Communications | - |
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 0.590" (15.00mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
Electronic Components Services
