| Series | PAX2 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, R, S, T) |
|---|
| Features | Excitation Supply, Heater Fault Detection |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 2315°C, ±2A, ±200VDC |
|---|
| Output Type | Option Cards Available |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Display Type | LCD - Tri Color Characters, Backlight |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | Option Cards Available |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 40 ~ 250VAC, 21.6 ~ 250VDC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.512" (13.00mm), 0.441" (11.20mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|