| Series | N1030 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Temperature Controller (RTD, Type J, K, T) |
|---|
| Features | Auto-Tuning, Sensor Fault Detection, Alarm Signaling |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 1370°C, -328°F ~ 2498°F |
|---|
| Output Type | Relay, Voltage (External SSR) |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Display Type | LED - Dual Color Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | - |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC/VDC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP65 - Front, IP20 Rear |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.50mm x 45.50mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.453" (11.50mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|