| Series | CT48A |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Temperature Controller (RTD, Type J) |
| Features | - |
| Input Range | 0°C ~ 250°C |
| Output Type | Relay |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | Analog Dial |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Communications | - |
| Control Method | On/Off, Proportional (PD) |
| Voltage - Supply | 110VAC |
| Termination Style | Plug In, 8 Pin (Octal) |
| Ingress Protection | IP41 |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | - |
| Number of Characters Per Row | - |
Electronic Components Services
