| Series | TK |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Process, Temperature Controller (Type B, C, E, G, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U) |
|---|
| Features | Limit Function |
|---|
| Input Range | -1999°C ~ 9999°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC, 0 ~ 50mV |
|---|
| Output Type | Relay |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Display Type | LED - Dual Color Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | RS-485 (Modbus) |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 24 ~ 48VDC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP50/IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.575" (14.60mm), 0.472" (12.00mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|