| Series | TF3 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Temperature Controller (Thermistor, NTC) |
| Features | Limit Function |
| Input Range | -40°C ~ 99.9°C |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Communications | RS-485 (Modbus) |
| Control Method | On/Off |
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65/IP67 - Dust Tight, Waterproof, Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 70.30mm x 28.20mm |
| Display Characters - Height | 0.760" (19.30mm) |
| Number of Characters Per Row | 3 |
Electronic Components Services
