| Series | TCU |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, N, R, S, T) |
|---|
| Features | Heater Fault Detection |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV |
|---|
| Output Type | Analog, Option Cards Available |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Display Type | LED - Dual Color Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | RS-485 |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 115/230VAC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
|---|