| Series | CTD 46 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Temperature Controller (RTD, Type J, K, L, N, R, S) |
|---|
| Features | Heater Fault Detection |
|---|
| Input Range | -200°C ~ 1760°C |
|---|
| Output Type | Relay, Solid State |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Display Type | LED - Dual Color Characters |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Communications | - |
|---|
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
|---|
| Voltage - Supply | 24VAC/DC |
|---|
| Termination Style | Screw Terminal |
|---|
| Ingress Protection | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.00mm x 45.00mm |
|---|
| Display Characters - Height | 0.394" (10.00mm), 0.295" (7.50mm) |
|---|
| Number of Characters Per Row | 3, 3 |
|---|