| Series | 700 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Laminated Core |
| Weight | 7.2 lbs (3.3 kg) |
| Center Tap | Yes |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 110VA |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 95.25mm L x 104.90mm W |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Primary | 115V |
| Primary Winding(s) | Single |
| Voltage - Isolation | - |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Height - Seated (Max) | 114.30mm |
| Current - Output (Max) | 147mA |
| Voltage - Secondary (Full Load) | 750V |
Electronic Components Services
