| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | SmartDisplay™ |
| RoHS | RoHS |
| Type | Pushbutton, LCD |
| Circuit | SPST-NO |
| Face Size | 23.13mm L x 20.59mm W |
| LED Color | Red - Green - Blue |
| Part Status | Active |
| Display Mode | Black and White, FSTN Positive |
| Pixel Format | 64 x 32 |
| Viewing Area | 15.0mm L x 10.8mm W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supply Voltage | 4.9 ~ 5.1VDC |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Temperature | -15°C ~ 50°C |
| Contact Rating @ Voltage | 0.1A @ 12VDC |
Electronic Components Services
