| Series | AM3GW-Z (3W) |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Isolated Module |
| Features | Remote On/Off |
| Efficiency | 81% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 9-SIP Module, 7 Leads |
| Approval Agency | CE, cURus, UL |
| Standard Number | - |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 1.02" L x 0.36" W x 0.49" H (26.0mm x 9.3mm x 12.5mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | -5V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 300mA, 300mA |
| Supplier Device Package | - |
Electronic Components Services
