| Series | MEDLINE REM2 (2W) |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Isolated Module |
|---|
| Features | OCP |
|---|
| Efficiency | 85% |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Power (Watts) | 2 W |
|---|
| Package / Case | 8-SIP Module, 5 Leads |
|---|
| Approval Agency | CB, cURus |
|---|
| Standard Number | - |
|---|
| Control Features | - |
|---|
| Size / Dimension | 0.91" L x 0.31" W x 0.48" H (23.0mm x 8.0mm x 12.2mm) |
|---|
| Number of Outputs | 2 |
|---|
| Voltage - Output 1 | 12V |
|---|
| Voltage - Output 2 | -12V |
|---|
| Voltage - Output 3 | - |
|---|
| Voltage - Output 4 | - |
|---|
| Voltage - Isolation | 5.2 kV |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C (With Derating) |
|---|
| Voltage - Input (Max) | 26.4V |
|---|
| Voltage - Input (Min) | 21.6V |
|---|
| Current - Output (Max) | 84mA, 84mA |
|---|
| Supplier Device Package | - |
|---|