| Series | AM40UW-Z (40W) |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Isolated Module |
|---|
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
|---|
| Efficiency | 89% |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Applications | ITE (Commercial) |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Power (Watts) | 33 W |
|---|
| Package / Case | 8-DIP Module |
|---|
| Approval Agency | CE |
|---|
| Standard Number | - |
|---|
| Control Features | - |
|---|
| Size / Dimension | 2.00" L x 2.00" W x 0.64" H (50.8mm x 50.8mm x 16.3mm) |
|---|
| Number of Outputs | 1 |
|---|
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
|---|
| Voltage - Output 2 | - |
|---|
| Voltage - Output 3 | - |
|---|
| Voltage - Output 4 | - |
|---|
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
|---|
| Voltage - Input (Max) | 36V |
|---|
| Voltage - Input (Min) | 9V |
|---|
| Current - Output (Max) | 10A |
|---|
| Supplier Device Package | - |
|---|