| Series | AM50QB-NZ (50W) |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Isolated Module |
|---|
| Features | Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense |
|---|
| Efficiency | 90% |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Applications | ITE (Commercial) |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Power (Watts) | 50 W |
|---|
| Package / Case | Quarter Brick |
|---|
| Approval Agency | CE |
|---|
| Standard Number | - |
|---|
| Control Features | - |
|---|
| Size / Dimension | 2.44" L x 1.54" W x 1.21" H (62.0mm x 39.2mm x 30.8mm) |
|---|
| Number of Outputs | 1 |
|---|
| Voltage - Output 1 | 24V |
|---|
| Voltage - Output 2 | - |
|---|
| Voltage - Output 3 | - |
|---|
| Voltage - Output 4 | - |
|---|
| Voltage - Isolation | 3 kV |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
|---|
| Voltage - Input (Max) | 160V |
|---|
| Voltage - Input (Min) | 66V |
|---|
| Current - Output (Max) | 2.083A |
|---|
| Supplier Device Package | Quarter Brick |
|---|