| Series | AM20CWR-ZK (20W) |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Isolated Module |
| Features | Heat Sink, Remote On/Off |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 20 W |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Approval Agency | CE |
| Standard Number | - |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 1.09" L x 1.09" W x 0.65" H (27.6mm x 27.6mm x 16.4mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 61°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 70V |
| Voltage - Input (Min) | 13V |
| Current - Output (Max) | 1.33A |
| Supplier Device Package | - |
Electronic Components Services
