| Series | PAX®LITE PAXLIT |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Current (Ammeter) |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 0 ~ 5A |
| Voltage - Supply | 115VAC, 230VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 0.560" (14.20mm) |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
Electronic Components Services
