| Series | CUB4LP |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Process Meter |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Black Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 4 ~ 50mA |
| Voltage - Supply | Loop Power |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 68.00mm x 33.00mm |
| Display Characters - Height | 0.600" (15.20mm) |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
Electronic Components Services
