| Series | PAX |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Current (Ammeter), Voltage (Voltmeter) |
| Features | Excitation Supply, Option Cards Available |
| Output Type | Option Cards Available |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | ±2A, ±300VDC |
| Voltage - Supply | 85 ~ 250VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 0.560" (14.20mm) |
| Number of Characters Per Row | 5 |
Electronic Components Services
