| Series | DMR20 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Temperature (Thermistor, NTC) |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 24VAC, 6 ~ 50VDC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 30.00mm Dia |
| Display Characters - Height | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
Electronic Components Services
