| Series | MA501 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Current (Ammeter) |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Blue Bar Graph |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 0 ~ 6200A |
| Voltage - Supply | 110VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 46.50mm x 46.50mm |
| Display Characters - Height | 0.560" (14.22mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
Electronic Components Services
