| Series | DMS-20PC-FM |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Frequency Meter |
| Features | Bezel Sold Separately |
| Output Type | Reference |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 350 ~ 450Hz |
| Voltage - Supply | 5VDC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 35.10mm x 22.40mm |
| Display Characters - Height | 0.370" (9.40mm) |
| Number of Characters Per Row | 3 |
Electronic Components Services
