| Series | DCA5-20PC |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Current (Ammeter) |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | LED - Green Characters |
| Mounting Type | Panel Mount - Bezel |
| Measuring Range | 0 ~ 1200A |
| Voltage - Supply | 5 ~ 40VDC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 33.93mm x 21.29mm |
| Display Characters - Height | 0.370" (9.40mm) |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
Electronic Components Services
