| Series | DMS-30LCDA-4/20 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Process Meter |
| Features | Bezel Sold Separately |
| Output Type | - |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | LCD - Black Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 4 ~ 20mA |
| Voltage - Supply | Loop Power |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 53.80mm x 22.30mm |
| Display Characters - Height | 0.401" (10.20mm) |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
Electronic Components Services
