| Series | DK790 EPIC Loop |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Process Meter |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Black Characters, Green Backlight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 4 ~ 20mA |
| Voltage - Supply | Loop Power, 24VDC (Backlight) |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 61.00mm x 25.40mm |
| Display Characters - Height | 0.449" (11.40mm) |
| Number of Characters Per Row | 4.5 |
Electronic Components Services
