| Series | DK190-XEC |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Process Meter |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Amber Characters, Backlight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 4 ~ 20mA |
| Voltage - Supply | Loop Power, 24VDC (Backlight) |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 71.77mm x 32.02mm |
| Display Characters - Height | 0.449" (11.40mm) |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
Electronic Components Services
