| Series | DK807 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Process Meter |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Blue Characters, Backlight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 4 ~ 20mA |
| Voltage - Supply | Loop Power, 24VDC (Backlight) |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 1.000" (24.90mm) |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
Electronic Components Services
