| Series | APM |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Current (Ammeter) |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Black Characters, Tri Color Backlight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 0 ~ 5A |
| Voltage - Supply | 12 ~ 24VAC/DC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 68.00mm x 68.00mm |
| Display Characters - Height | 0.472" (12.00mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
Electronic Components Services
