| Series | MT4N |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Current (Ammeter) |
| Features | - |
| Output Type | PV Output, Relay |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD - Red Characters, Backlight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 0 ~ 500mA |
| Voltage - Supply | 12 ~ 24VAC/DC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 45.00mm x 22.20mm |
| Display Characters - Height | 0.354" (9.00mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
Electronic Components Services
