| Series | Beta 20P |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Voltage (Voltmeter) |
| Features | Beta 20P Digital Panel Meters- 4 Digit Fully Programmable AC Ammeter, Volt Meter (size:48x96,96x96) |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 120 ~ 500V |
| Voltage - Supply | 40 ~ 300VAC/DC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.80mm x 44.10mm |
| Display Characters - Height | 0.551" (14.00mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
Electronic Components Services
