| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.531" (13.50mm) |
| Features | - |
| Wire Gauge | 8-20 AWG |
| Part Status | Active |
| Barrier Type | Enclosed |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | 500V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 2 |
| Terminal Block Type | Eurostyle Terminal Strip |
| Current Rating (Amps) | 57A |
| Number of Wire Entries | 4 |
Electronic Components Services
