| Series | 1750 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Power Level | 50W |
|---|
| Return Loss | - |
|---|
| Mounting Type | Chassis Mount |
|---|
| Insertion Loss | - |
|---|
| Approval Agency | - |
|---|
| Frequency Range | 70Hz ~ 15kHz |
|---|
| Size / Dimension | 3.125" L x 3.350" W (79.38mm x 85.09mm) |
|---|
| Transformer Type | Push-Pull Audiophile, Ultra-Linear - Tube Output |
|---|
| Termination Style | Wire Leads |
|---|
| Frequency Response | ±1dB |
|---|
| Voltage - Isolation | - |
|---|
| Height - Seated (Max) | 3.800" (96.52mm) |
|---|
| Operating Temperature | - |
|---|
| Impedance - Primary (Ohms) | 3.2kCT |
|---|
| Impedance - Secondary (Ohms) | 4, 8, 16 |
|---|
| DC Resistance (DCR) - Primary | 41.74Ohm, 3.14Ohm |
|---|
| DC Resistance (DCR) - Secondary | 170mOhm, 240mOhm, 360mOhm |
|---|
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 14.30:1 |
|---|