| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | ER6022 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | 4PST-2NO/2NC |
| Features | Lighted Indicator |
| Part Status | Active |
| Operating Force | 12746gf |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Voltage Rating - DC | 24V |
| Maximum Cable Length | - |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC), 2.5A (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |
Electronic Components Services
