| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | XER1022 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Operating Force | - |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Maximum Cable Length | - |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 7A (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |
Electronic Components Services
