| Package | Box |
|---|---|
| Series | ZS71 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Operating Force | 20394gf |
| Switch Function | On-Mom, Off-Mom |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Maximum Cable Length | 20m |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
Electronic Components Services
