| Package | Box |
|---|---|
| Series | PS31R |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Features | - |
| Part Status | Obsolete |
| Operating Force | - |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC | 130V |
| Voltage Rating - DC | 24V |
| Maximum Cable Length | 25m |
| Current Rating (Amps) | 5.5A (AC), 2.8A (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
Electronic Components Services
