| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | CPS |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Features | Lighted Indicator |
| Part Status | Active |
| Operating Force | - |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Maximum Cable Length | - |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
Electronic Components Services
