| Package | Box |
|---|---|
| Series | SIN |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Operating Force | - |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC | 240V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Maximum Cable Length | - |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |
Electronic Components Services
