M2011B2B1W01
- Part Number
- M2011B2B1W01
- Manufacturer
- NKK Switches
- Description
- SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V
- Data sheet
Specifications
| Package | Bulk |
|---|
| Series | M |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | SPST |
|---|
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Standard Round |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Bushing Thread | M12 x 1 |
|---|
| Actuator Length | 17.50mm |
|---|
| Switch Function | On-Off |
|---|
| Termination Style | Solder Lug |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 125 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 30 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 6A (AC), 4A (DC) |
|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.50mm Dia |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|