M83731/10-261
- Part Number
- M83731/10-261
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH TOGGLE DPDT 5A 115V
- Data sheet
Specifications
| Package | Tray |
|---|
| Series | M83731 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | DPDT |
|---|
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Standard Round |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Bushing Thread | 1/4-40 |
|---|
| Actuator Length | 10.41mm |
|---|
| Switch Function | On-Mom |
|---|
| Termination Style | Solder Lug |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 115 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 28 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
|---|
| Operating Temperature | -25°C ~ 71°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|