| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | TB2 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPDT |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Actuator Type | Standard Round |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Bushing Thread | M12 x 0.75 |
| Actuator Length | 18.40mm |
| Switch Function | On-Off-On |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 24 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (DC) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
Electronic Components Services
