7403T2PZBE
- Part Number
- 7403T2PZBE
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
- Data sheet
Specifications
| Package | Bulk |
|---|
| Series | 7000 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | 4PDT |
|---|
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Flat Anti-Rotation |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Bushing Thread | 15/32-32 |
|---|
| Actuator Length | 15.49mm |
|---|
| Switch Function | On-Off-On |
|---|
| Termination Style | Solder Lug |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 20 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 20 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 11.91mm Dia |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|