A19KW
- Part Number
- A19KW
- Manufacturer
- NKK Switches
- Description
- SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
- Data sheet
Specifications
| Package | Tube |
|---|
| Series | A |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | SPDT |
|---|
| Features | Process Sealed |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Lever for Cap |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Bushing Thread | Unthreaded, Square |
|---|
| Actuator Length | 5.00mm |
|---|
| Switch Function | On-Off-Mom |
|---|
| Termination Style | Wire Wrap |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 28 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 28 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | - |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|