2-6437630-0
- Part Number
- 2-6437630-0
- Manufacturer
- TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
- Description
- SWITCH TOGGLE SPDT 6A 250V
- Data sheet
Specifications
| Package | Bulk |
|---|
| Series | F |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | SPDT |
|---|
| Features | - |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Standard Round |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Bushing Thread | M6 x 0.75 |
|---|
| Actuator Length | 10.50mm |
|---|
| Switch Function | On-On |
|---|
| Termination Style | Solder Lug |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 250 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | - |
|---|
| Current Rating (Amps) | 6A (AC) |
|---|
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.20mm Dia |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|