M2123LEW01
- Part Number
- M2123LEW01
- Manufacturer
- NKK Switches
- Description
- SWITCH TOGGLE MINI BUSHING MNT
- Data sheet
Specifications
| Package | Bulk |
|---|
| Series | M2100 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | DPDT |
|---|
| Features | - |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Illumination | Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Standard Round |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Bushing Thread | 1/4-40 |
|---|
| Actuator Length | 14.70mm |
|---|
| Switch Function | On-Off-On |
|---|
| Termination Style | Solder Lug |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 125 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 30 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 6A (AC), 3A (DC) |
|---|
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.50mm Dia |
|---|
| Illumination Type, Color | LED, Yellow |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1 VDC |
|---|