| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 7000 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPDT |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Part Status | Obsolete |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Actuator Type | Flat Anti-Rotation |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Actuator Length | 21.33mm |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
Electronic Components Services
